ა ვ ლ ო პსასწავლო პროექტი
რ ო ეასსასგურჯაანის „ახტალა“
ქ. გურჯაანის #1 საჯარო სკოლის
2018-2019
ს. წ.
1.
პროექტის
სახელწოდება: გურჯაანის კურორტი
„ახტალა“
2.
პროექტის
მთავარი იდეა (თემა) 1-2 წინადადებით:
·
ახტალის
ისტორია;
·
ახტალის
ტყე-პარკი და მისი წყლები;
·
ახტალის
ტალახის სამკურნალო თვისებების დახასიათება;
·
ახტალა
- ტურიზმის განვითარების ხელშემწყობი ფაქტორი.
3.
პროექტის
აქტუალობა:
·
ახტალის
უნიკალური მნიშვნელობის გაცნობა;
·
ახტალის
განუმეორებლობა სამედიცინო თვალსაზრისით;
·
ახტალის
შედარება სხვა ბალნეოლოგიურ კურორტებთან.
4.
პროექტის
მიზნები:
·
ისტ
გაკვეთილზე მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების რეალურ ცხოვრებაში გამოყენების უნარ-ჩვევების
განვითარება: მასალის მოძიება ინტერნეტში, გაანალიზება, შერჩევა, სინთეზირება, დამუშავება,
PPT ფორმატში
წარმოდგენა - ერთობლივი პრეზენტაციის გაკეთება;
·
თანამშრომლობითი
უნარების განვითარება;
·
მოსწავლეთა
შემოქმედებითი და საპრეზენტაციო უნარების განვითარება;
·
მოსწავლეთა
ციფრული წიგნიერებისა და ციფრული კულტურის ამაღლება.
5.
პროექტში მონაწილე მოსწავლეები: მერვე კლასი;
6.
ვადები
/ ხანგრძლიობა : 1 თვე.
7.
მოსალოდნელი
შედეგები / პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას:
·
ფოტოები;
·
პრეზენტაცია;
·
ინტერვიუები;
·
ბლოგზე
მოთავსება.
8.
პროექტისთვის
საჭირო ძირითადი რესურსები:
·
ინტერნეტი;
·
კომპიუტერი;
·
პროექტორი;
·
პროგრამა
POWER POINT;
9.
პროექტის
მსვლელობა / ძირითადი აქტივობები:
აქტივობა 1. მასწავლებლის მიერ მოსწავლეთათვის
იდეის შეთავაზება;
აქტივობა 2. მასწავლებელთან ერთად მოსწავლეების
მიერ „ახტალასთან“
დაკავშირებული საკითხების ჩამოყალიბება,
პრობლემის დასმა.
აქტივობა 3. ორგანიზაციული საკითხები:
·
კლასის
დაყოფა ჯგუფებად;
·
ჯგუფებს
შორის ფუნქციების განაწილება;
·
ჯგუფებისთვის
კონკრეტული დავალების მიცემა.
აქტივობა 4. მუშაობის დაწყება:
კლასს დავყოფ 6 ჯგუფად.
1 ჯგუფი - ინტერვიუების მეშვეობით მოიძიებს
ხალხში გავრცელებულ ლეგენდას ახტალის შესახებ, აქვე არკვევენ ტოპონიმიკასაც.
2-ე ჯგუფი - ახტალის ტყე-პარკის გეოგრაფიული
და ბოტანიკური ასპექტების კვლევა ;
3-ე ჯგუფი - ახტალის ტყეში მჟავე წყლის
შემადგენლობა ქიმიის კუთხით;
4-ე ჯგუფი - ახტალის შესწავლა და დახასიათება
როგორც ვულკანური წარმონაქმნის;
5-ე ჯგუფი - ახტალის ტალახის შესწავლა-დახასიათება
სამედიცინო თვალსაზრისით.
6-ე ჯგუფი - ახტალა, როგორც ტურიზმის
განვითარების ხელშემწყობი ობიექტი -
მუშაობის დასაწყისში მოსწავლეები ინტერნეტში
მოიძიებენ ინფორმაციას სათანადო საკითხების შესახებ, ინტერვიუსთვის მოამზადებენ კითხვებს,
შეხვდებიან რესპონდენტებს და ჩაიწერენ ინტერვიუს, ეწვევიან ახტალას.
შესწავლილი მასალის საფუძველზე ქმნიან
პრეზენტაციას, ფოტოალბომს;
აქტივობა 5. შესრულებული სამუშაოს შეჯამება,
აუდიტორიისთვის გაცნობა: აკეთებენ პრეზენტაციას და მასალას ათავსებენ ბლოგზე.
აქტივობა 6. პროექტის შეფასება:
ვაფასებთ შემდეგს:
·
ინფორმაციის
მოძიება, მისი ორგანიზება;
·
მოძიებული
მასალის ღირებულება;
·
PPT ფორმატში შექმნილი ფაილის პრეზენტაცია;
·
ზეპირი
პრეზენტაციის უნარი;
10. საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ ე ს გ კავშირი: ისტორია, გეოგრაფია, ბიოლოგია, ქიმია, ქართული,
ისტ.
ის ტექნ. VI.1 მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა
შენახვისა და ორგანიზების დროს.
ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა
11. პროექტის ხელმძღვანელი: ქ. გურჯაანის
#1 საჯარო სკოლის ი ს ტ პედაგოგი ზემფირა
ელიზბარაშვილი
13. პროექტის ვებ-გვერდი/ბლოგი :
გაკვეთილის გეგმა
შეფასების რუბრიკა
Комментариев нет:
Отправить комментарий